• „Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia, cokolwiek odczuwali.”

  Don McCullin


 • „Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości.” 

  Henri Cartier-Bresson
 • „Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie.”

  Ansel Adams • „Zdjęcie to wyrażanie wrażeń. Jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych, to jak w ogóle będziemy mogli je zauważyć”? 

  Ernst Haas • „Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.” 

  Robert Bresson • „Jeśli nasze zdjęcie wywiera wrażenie, to jest ono właśnie dobre, choćby było niespodziewane w swej oryginalności.”

  Andreas Feininger • „Odkryłem, że choć aparat fotograficzny nie może wyrazić duszy, to może to zrobić fotografujący.”

  Ansel Adams

Czesław Jarmusz

Do fotografowania zachęcił mnie w 1952r. znany toruński fotografik śp. Alojzy Czarnecki i jego córka fotografik Janina Gardzielewska. Prowadzili Oni koło Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Z małą grupą zapaleńców spotykaliśmy się na plenerach, wycieczkach i fachowych dyskusjach. W pracowni pana Alojzego eksponowaliśmy wybrane fotosy. Zorganizowaliśmy Toruński Informator Fotograficzny pod kierunkiem pana mgr Witolda Januszkowskiego. W kilku punktach Torunia mieliśmy gabloty, w których wywieszaliśmy czarno-białe fotosy (przy wsparciu Wydziału kultury UM.) Przez wiele lat byłem nieetatowym fotografem lokalnej prasy. Od 1957 roku pracowałem w zawodzie fotografa sercem i aparatem obsługiwałem uroczystości sakralne. Część moich prac podobno miała walory artystyczne. W uznaniu mojej działalności artystycznej i społecznej zostałem wyróżniony wieloma nagrodami i dyplomami m. in. medalem ks. Biskupa Ordynariusza Toruńskiego, Medalem Pro Eclesia end Pontiffice Ojca Świętego Jana Pawła II, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, nagrodą wojewody, dwukrotnie nagrodą Prezydenta Torunia, Honorowym Medalem Prezydenta Torunia „Thorunium”, srebrnym medalem Foto Klubu RP, wpisem encyklopedycznym "Who is Who" oraz wieloma wyróżnieniami rzemieślniczymi.

Moje najważniejsze wystawy to:

Zabytki Torunia w Centralnym Związku Rzemiosła – Warszawa
Kościół Toruński – w kościele OO. Jezuitów, Toruń
Stary Toruń – sale Urzędu Gminy Łubianka
Kościół Diecezji Toruńskiej, Chełmża kościół parafialny, katedra św. Janów w Toruniu
Władze Torunia u Ojca Świętego – Dwór Artusa
Ojciec Święty w Toruniu – Biblioteka Główna UMK
Dwór Artusa - część kolekcji w kościołach parafialnych pod wezwaniem: Miłosierdzia Bożego, Matki Bożej Łaskawej, Św. Antoniego - Wrzosy, Chrystusa Króla ,
Katedra Św. Janów, Bursa Caritas - Grudziądz
plenerowa – Rynek Staromiejski w Toruniu
udział w wystawach zbiorowych – Fotoklubu w „Domu Muz” ul. Podmurna

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.